Czym jest zawór antyskażeniowy?

Dodano: 2016-06-07 Przez: admin


Sieci wodociągowe spełniają niezwykle ważne funkcje. To dzięki nim można doprowadzać wodę do poszczególnych budynków, tak, by ludzie lub zakłady miały ją zawsze gotową do użytku. Sieci muszą być odpowiednio uzbrojone, a jednym z ich ważniejszych elementów jest zawór antyskażeniowy. To on chroni sieć przed wszelkimi zanieczyszczeniami, jakie mogłyby się do niej dostać. Najczęściej dzieje się tak w momencie, gdy następuje nieprawidłowy przepływ zwrotny. Niestety, takie sytuacje dość często się zdarzają, więc warto je omówić.

Kiedy dochodzi do przepływu zwrotnego?

Sytuacja może wystąpić w momencie, gdy w sieci wodociągowej zacznie się silnie obniżać ciśnienie. Za taką awarię najczęściej odpowiedzialny jest zasuw, który może być wtedy otwarty lub zamknięty. Ciśnienie obniża się również w momencie, gdy pęka przewód lub ciśnienie jest nagle i gwałtownie obniżane (np. podczas występowania większego zapotrzebowania na wodę). Takie zjawisko nazywane jest również lawerowaniem wodnym.

Do przepływu zwrotnego może dojść również wtedy, gdy pojawia się ciśnienie zwrotne. Jego źródło znajduje się zwykle w systemie umieszczonym poza instalacją, w którym ciśnienie może być zbyt wysokie. Jest to tzw. przepływ zwrotny ciśnieniowy. Raczej nie da się przed nim uchronić, jednak zawór antyskażeniowy może sprawić, że skutki tego zjawiska nie będą aż tak odczuwalne.

W roli zabezpieczenia sieci świetnie sprawdza się m.in. przerwa powietrzna. Musi ona znajdować się pomiędzy najniższym punktem, który doprowadza wodę a najwyższym poziomem płynu znajdującego się w zbiorniku. Oprócz tego system można napowietrzać w sposób naturalny, wykorzystując ciśnienie atmosferyczne.

Każdy element sieci wodociągowej musi działać prawidłowo, aby nie doszło do katastrofy. Kupując więc zawór antyskażeniowy, który ma zabezpieczać sieć, najlepiej postawić na produkt nieco droższy i lepszej jakości. To on może sprawić, że do awarii będzie dochodzić znacznie rzadziej i nie zaczną one przynosić katastrofalnych skutków.


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Menu